parted 1.6.23 - en to ro translation catalogue (88 entries)

en: Error opening %s: %s
ro: Eroare la deschiderea %s: %s

en: Unable to open %s read-write (%s).  %s has been opened read-only.
ro: Nu pot deschide %s citire-scriere (%s). %s a fost deschis numai-citire.

en: %s during seek for read on %s
ro: %s în timpul căutării pentru citire pe %s

en: %s during read on %s
ro: %s în timpul citirii pe %s

en: Can't write to %s, because it is opened read-only.
ro: Nu pot scrie pe %s, pentru că este deschis numai-citire.

en: %s during seek for write on %s
ro: %s în timpul căutării pentru scriere pe %s

en: %s during write on %s
ro: %s în timpul scrierii pe %s

en: Unable to open %s.
ro: Nu pot deschide %s.

en: Unable to probe store.
ro: Nu pot proba `store'.

en: The partition table cannot be re-read.  This means you need to reboot before mounting any modified partitions.  You also need to reinstall your boot loader before you reboot (which may require mounting modified partitions).  It is impossible do both things!  So you'll need to boot off a rescue disk, and reinstall your boot loader from the rescue disk.  Read section 4 of the Parted User documentation for more information.
ro: Tabela de partiţii nu poate fi recitită.  Aceasta înseamnă că trebuie să reboot-aţi înainte  de a monta orice partiţii modificate.  Deasemenea, ar trebui să reinstalaţi boot loader-ul înainte de a reboot-a (ceea ce ar putea să necesite montarea partiţiilor modificate).  Este imposibil să faceţi ambele lucruri!  Aşa că trebuie să boot-aţi de pe un disc de salvare şi reinstalaţi boot loader-ul d-voastră de pe discul de salvare.  Citiţi secţiunea 4 din documentaţia utilizatorului de Parted pentru informaţii suplimentare.

en: The partition table on %s cannot be re-read (%s).  This means the Hurd knows nothing about any modifications you made.  You should reboot your computer before doing anything with %s.
ro: Tabela de partiţii pe %s nu poate fi re-citită (%s).  Aceasta înseamnă că Hurd nu ştie nimic despre nici o modificare pe care aţi făcut-o.  Ar trebui să reboot-aţi computerul înainte de a face ceva cu %s.

en: You should reinstall your boot loader before rebooting.  Read section 4 of the Parted User documentation for more information.
ro: Ar trebui să reinstalaţi boot loader-ul d-voastră înainte de reboot-are.  Citiţi secţiunea 4 din documentaţia utilizatorului Parted pentru informaţii suplimentare.

en: %s trying to sync %s to disk
ro: %s încearcă să sincronizeze %s pe disc

en: Could not stat device %s - %s.
ro: Nu am putut afla date despre dispozitivul %s - %s.

en: Unable to determine the size of %s (%s).
ro: Nu pot determina dimensiunea lui %s (%s).

en: Could not get identity of device %s - %s
ro: Nu am putut identifica dispozitivul %s - %s

en: Error initialising SCSI device %s - %s
ro: Eroare la iniţializarea dispozitivului SCSI %s - %s

en: DAC960 RAID controller
ro: Controller RAID DAC960

en: ATARAID Controller
ro: Controller ATARAID

en: I2O Controller
ro: Controller I2O

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: ped_device_new()  Unsupported device type
ro: ped_device_new() Tip de dispozitiv nesuportat

en: Error informing the kernel about modifications to partition %s -- %s.  This means Linux won't know about any changes you made to %s until you reboot -- so you shouldn't mount it or use it in any way before rebooting.
ro: Eroare la informarea kernel-ului despre modificările făcute partiţiei %s -- %s.  Aceasta înseamnă că Linux nu va şti nimic despre schimbările pe care le-aţi făcut lui %s până când nu reboot-aţi -- aşa că n-ar trebui să îl montaţi sau folosiţi în vreun fel înainte de a reboot-a.

en: This libparted doesn't have write support for %s.  Perhaps it was compiled read-only.
ro: Aceast libparted nu are suport pentru %s. Probabil că a fost compilat numai-citire.

en: Partition %d is %s, but the file system is %s.
ro: Partiţia %d este %s, dar sistemul de fişiere este %s.

en: %s disk labels do not support extended partitions.
ro: Etichetele de disc %s nu suportă partiţii extinse.

en: %s disk labels don't support logical or extended partitions.
ro: Etichetele de disc %s nu suportă partiţii logice sau extinse.

en: Too many primary partitions.
ro: Prea multe partiţii primare.

en: Can't add a logical partition to %s, because there is no extended partition.
ro: Nu pot adăuga o partiţie logică lui %s pentru că aceasta nu este o partiţie extinsă.

en: Can't have more than one extended partition on %s.
ro: Nu puteţi avea mai mult de o partiţie extinsă pe %s.

en: Can't have logical partitions outside of the extended partition.
ro: Nu puteţi avea partiţii logice în afara partiţiei extinse.

en: Can't have a logical partition outside of the extended partition on %s.
ro: Nu puteţi avea o partiţie logică în afara partiţiei extinse pe %s.

en: Can't have a primary partition inside an extended partition.
ro: Nu puteţi avea o partiţie primară într-o partiţie extinsă.

en: Can't have overlapping partitions.
ro: Nu puteţi avea partiţii care se suprapun.

en: free
ro: liber

en: extended
ro: extinsă

en: logical
ro: logică

en: primary
ro: primară

en: hidden
ro: ascunsă

en: Unknown partition flag, %d.
ro: Flag de partiţie necunoscut, %d.

en: Information
ro: Informaţii

en: Warning
ro: Avertisment

en: Error
ro: Eroare

en: Fatal
ro: Fatală

en: Unable to satisfy all constraints on the partition.
ro: Nu pot satisface toate constrângerile pe partiţie.

en: Unable to allocate a partition number.
ro: Nu pot aloca un număr de partiţie.

en: Unable to allocate a bsd disklabel slot.
ro: Nu pot aloca loc pentru eticheta de disc bsd.

en: Invalid partition table on %s -- wrong signature %x.
ro: Tabela de partiţii invalidă pe %s -- semnătură greşită %x.

en: Invalid partition table - recursive partition on %s.
ro: Tabela de partiţii invalidă - partiţie recursivă pe %s.

en: Both the primary and backup GPT tables are corrupt.  Try making a fresh table, and using Parted's rescue feature to recover partitions.
ro: Atât tabela primară cât şi cea de rezervă sunt corupte.  Încercaţi să creaţi o tabelă nouă şi să folosiţi capabilitatea de salvare lui Parted pentru a recupera partiţiile.

en: The primary GPT table is corrupt, but the backup appears OK, so that will be used.
ro: Tabela primară GPT este coruptă, dar rezerva pare OK, aşa că va fi folosită rezerva.

en: Invalid signature %x for Mac disk labels.
ro: Semnătură invalidă %x pentru etichetele de disc pentru Mac.

en: Partition map has no partition map entry!
ro: Harta de partiţii nu are nici o intrare!

en: %s is too small for a Mac disk label!
ro: %s este prea mic pentr o etichetă de disc pentru Mac.

en: Partition %d has an invalid signature %x.
ro: Partiţia %d are o semnătură invalidă %x.

en: Partition %d has an invalid length of 0 bytes!
ro: Partiţia %d are o lungime invalidă de 0 octeţi!

en: The data region doesn't start at the start of the partition.
ro: Regiunea de date nu începe la începutul partiţiei.

en: The boot region doesn't start at the start of the partition.
ro: Regiunea de boot nu începe la începutul partiţiei.

en: The partition's boot region doesn't occupy the entire partition.
ro: Regiunea de boot a partiţiei nu ocupă întreaga partiţie.

en: The partition's data region doesn't occupy the entire partition.
ro: Regiunea de date a partiţiei nu ocupă întreaga partiţie.

en: Weird block size on device descriptor: %d bytes is not divisible by 512.
ro: Dimensiune de bloc ciudată pe descriptorul dispozitivului: %d octeţi nu este divizibil cu 512.

en: The driver descriptor says the physical block size is %d bytes, but Linux says it is %d bytes.
ro: Descriptorul de driver spune că dimensiunea fizică a blocului este %d octeţi dar Linux spune că este %d octeţi.

en: No valid partition map found.
ro: Nu a fost găsită nici o hartă de partiţie validă.

en: Weird!  There are 2 partitions map entries!
ro: Ciudat!  Există 2 intrări în harta partiţiei

en: Invalid partition table on %s.
ro: Tabela de partiţii invalidă pe %s.

en: Partition too big/small for a %s file system.
ro: Partiţie prea mare/mică pentru un sistem de fişiere %s.

en: New disk label type?
ro: Tip de etichetă pentru discul nou?

en: Number
ro: Număr

en: End
ro: Sfârşit

en: Size
ro: Dimensiune

en: Type
ro: Tip

en: File system
ro: Sistem de fişiere

en: Name
ro: Nume

en: mkpart PART-TYPE [FS-TYPE] START END     make a partition
ro: mkpart TIP-PART [TIP-SF] START SFÂRŞIT    crează o partiţie

en: unit
ro: unitate

en: No device found
ro: Nu a fost găsită nici o unitate

en: Expecting a partition number.
ro: Aştept un număr de partiţie.

en: Partition doesn't exist.
ro: Partiţia nu există.

en: Expecting a file system type.
ro: Aştept un tip de sistem de fişiere.

en: Unknown file system type "%s".
ro: Tip de sistem de fişiere necunoscut "%s".

en: Expecting a disk label type.
ro: Aştept un tip de etichetă de disc.

en: Can't create any more partitions.
ro: Nu mai pot crea nici o partiţie

en: Expecting a partition type.
ro: Aştept un tip de partiţie.

en: on
ro: pornit

en: off
ro: oprit

en: OPTIONs:
ro: OPŢIUNI:

en: COMMANDs:
ro: COMMENZI:

en: Using %s
ro: Folosesc %s
