gdk-pixbuf master - en to ja translation catalogue (184 entries)

en: Failed to open file “%s”: %s
ja: ファイル“%s”のオープンに失敗しました: %s

en: Image file “%s” contains no data
ja: 画像ファイル“%s”にはデータがありません

en: Failed to load animation “%s”: reason not known, probably a corrupt animation file
ja: アニメーション“%s”の読み込みに失敗しました: 理由は不明ですが、おそらくアニメーションファイルが壊れていると思われます

en: Failed to load image “%s”: reason not known, probably a corrupt image file
ja: 画像“%s”の読み込みに失敗しました: 理由は不明ですが、おそらく画像ファイルが壊れていると思われます

en: Number of Channels
ja: チャンネル数

en: The number of samples per pixel
ja: ピクセルごとのサンプル数

en: Colorspace
ja: 色空間

en: Has Alpha
ja: アルファの有無

en: Whether the pixbuf has an alpha channel
ja: pixbuf がアルファチャンネルを含むかどうか

en: Width
ja: 幅

en: The number of columns of the pixbuf
ja: pixbuf の列数

en: Height
ja: 高さ

en: The number of rows of the pixbuf
ja: pixbuf の行数

en: Pixels
ja: ピクセル

en: Pixel Bytes
ja: ピクセルバイト

en: Readonly pixel data
ja: 読み込み専用のピクセルデータ

en: Unable to load image-loading module: %s: %s
ja: 画像ロード・モジュールを読み込めません: %s: %s

en: Image-loading module %s does not export the proper interface; perhaps it’s from a different gdk-pixbuf version?
ja: 画像ロード・モジュール %s は適切なインターフェースをエクスポートしていません。gdk-pixbuf の別のバージョンのモジュールかも?

en: Image type “%s” is not supported
ja: 画像の種類“%s”はサポートしていません

en: Couldn’t recognize the image file format for file “%s”
ja: ファイル“%s”の画像ファイル形式を認識できませんでした

en: Unrecognized image file format
ja: 認識できない画像ファイル形式

en: Failed to load image “%s”: %s
ja: 画像“%s”の読み込みに失敗しました: %s

en: Error writing to image file: %s
ja: 画像ファイルの書き込み中にエラー: %s

en: This build of gdk-pixbuf does not support saving the image format: %s
ja: お使いの gdk-pixbuf は画像ファイルの形式 %s の保存をサポートしていません

en: Insufficient memory to save image to callback
ja: 画像をコールバックへ保存するために必要なメモリが足りません

en: Failed to open temporary file
ja: 一時保存ファイルのオープンに失敗しました

en: Failed to read from temporary file
ja: 一時保存ファイルからの読み込みに失敗しました

en: Failed to open “%s” for writing: %s
ja: 書き込みモードで“%s”のオープンに失敗しました: %s

en: Failed to close “%s” while writing image, all data may not have been saved: %s
ja: 画像を書き込む際に“%s”を閉じることができなかったため、すべてのデータが保存されていないかもしれません: %s

en: Insufficient memory to save image into a buffer
ja: 画像をバッファーへ保存するために必要なメモリが足りません

en: Error writing to image stream
ja: 画像ストリームの書き込み中にエラー

en: Internal error: Image loader module “%s” failed to complete an operation, but didn’t give a reason for the failure
ja: 内部エラー: 画像ロード・モジュール“%s”の処理に失敗しましたが、その原因を取得できませんでした

en: Incremental loading of image type “%s” is not supported
ja: 画像の種類“%s”のインクリメンタル・ロードはサポートしていません

en: Loop
ja: ループ

en: Whether the animation should loop when it reaches the end
ja: アニメーションが終了したら最初に戻ってループするかどうか

en: Image header corrupt
ja: 画像ヘッダーが壊れています

en: Image format unknown
ja: 画像形式が不明です

en: Image pixel data corrupt
ja: 画像のピクセルデータが壊れています

en: failed to allocate image buffer of %u byte | failed to allocate image buffer of %u bytes
ja[0]: %u バイトの画像バッファーの確保に失敗しました

en: Unexpected icon chunk in animation
ja: アニメーションに予期しないアイコン・チャンクがあります

en: Invalid header in animation
ja: アニメーションのヘッダーが不正です

en: Not enough memory to load animation
ja: アニメーションを読み込むためのメモリが足りません

en: Malformed chunk in animation
ja: アニメーションに異常なチャンクがあります

en: ANI image was truncated or incomplete.
ja: ANI 画像は切りつめられたか、不完全になっています。

[ctx: image format]
en: Windows animated cursor
ja: Windows アニメーションカーソル

en: BMP image has bogus header data
ja: BMP 画像のヘッダーのデータが不正です

en: Not enough memory to load bitmap image
ja: BMP 画像を読み込むために必要なメモリが足りません

en: BMP image has unsupported header size
ja: サポートしていない BMP 画像のヘッダー・サイズです

en: BMP image has unsupported depth
ja: サポートしていない BMP 画像の深度です

en: BMP image has oversize palette
ja: BMP 画像のパレットサイズが不正です

en: Topdown BMP images cannot be compressed
ja: トップダウン形式の BMP 画像は圧縮できません

en: BMP image width too large
ja: BMP 画像の幅が大きすぎます

en: Premature end-of-file encountered
ja: ファイルの終わりが早すぎます

en: Error while decoding colormap
ja: カラーマップのデコード中にエラー

en: Image is too wide for BMP format.
ja: 画像の幅が BMP 形式としては大きすぎます。

en: Couldn’t allocate memory for saving BMP file
ja: BMP 画像を読み込むためのメモリを確保できませんでした

en: Couldn’t write to BMP file
ja: BMP ファイルに書き込めませんでした

[ctx: image format]
en: Windows icon
ja: Windows アイコン

en: JPEG quality must be a value between 0 and 100; value “%s” could not be parsed.
ja: JPEG の "クオリティ" は 0〜100 の値にしてください。値“%s”を解析できませんでした。

en: JPEG quality must be a value between 0 and 100; value “%d” is not allowed.
ja: JPEG の "クオリティ" は 0〜100 の値にしてください。値“%d”は確保されません。

en: Could not allocate memory: %s
ja: メモリを確保できませんでした: %s

en: Could not create stream: %s
ja: ストリームを生成できませんでした: %s

en: Could not seek stream: %s
ja: ストリームの中を検索できませんでした: %s

en: Could not read from stream: %s
ja: ストリームから読み込めませんでした: %s

en: Couldn’t load bitmap
ja: BMP 画像を読み込めませんでした

en: Couldn’t load metafile
ja: メタ・ファイルを読み込めませんでした

en: Unsupported image format for GDI+
ja: GDI+ ではサポートしていない画像です

en: Couldn’t save
ja: 保存できませんでした

en: Failure reading GIF: %s
ja: GIF 画像の読み込みに失敗: %s

en: Not enough memory to load GIF file
ja: GIF 画像を読み込むために必要なメモリが足りません

en: GIF image is corrupt (incorrect LZW compression)
ja: GIF 画像が壊れています (不正な LZW 圧縮です)

en: File does not appear to be a GIF file
ja: ファイルは GIF ファイルではないようです

en: Version %s of the GIF file format is not supported
ja: バージョン %s の GIF ファイル形式はサポートしていません

en: Resulting GIF image has zero size
ja: GIF 画像の幅が 0 です

en: GIF image has no global colormap, and a frame inside it has no local colormap.
ja: GIF 画像にグローバルなカラーマップがありません。そしてフレームにローカルなカラーマップがありません。

en: GIF file was missing some data (perhaps it was truncated somehow?)
ja: GIF ファイルに何か足りないデータがあります (理由は不明ですが切りつめられたかも?)

en: GIF image was truncated or incomplete.
ja: GIF 画像は切りつめられたか、不完全になっています。

en: Not all frames of the GIF image were loaded.
ja: GIF 画像の一部のフレームのみが読み込まれました。

en: Error reading ICNS image: %s
ja: ICNS 画像の読み込み中にエラー: %s

en: Could not decode ICNS file
ja: ICNS ファイルをデコードできませんでした

[ctx: image format]
en: MacOS X icon
ja: MacOS X アイコン

en: Invalid header in icon (%s)
ja: アイコン (%s) のヘッダーが不正です

en: Not enough memory to load icon
ja: アイコンを読み込むために必要なメモリが足りません

en: Invalid header in icon
ja: アイコンのヘッダーが不正です

en: Compressed icons are not supported
ja: 圧縮アイコンはサポートされていません

en: Unsupported icon type
ja: サポートしていない種類のアイコンです

en: Not enough memory to load ICO file
ja: アイコン・ファイルを読み込むために必要なメモリが足りません

en: ICO image was truncated or incomplete.
ja: ICO 画像は切りつめられたか、不完全になっています。

en: Image too large to be saved as ICO
ja: アイコンとして保存するには画像が大きすぎます

en: Cursor hotspot outside image
ja: カーソルのホットスポットより外側の画像です

en: Unsupported depth for ICO file: %d
ja: アイコン・ファイルとしてサポートされない色深度です: %d

en: Couldn’t allocate memory for stream
ja: ストリームのメモリを確保できませんでした

en: Couldn’t decode image
ja: 画像をデコードできませんでした

en: Transformed JPEG2000 has zero width or height
ja: 変換した JPEG2000 の幅または高さが 0 です

en: Image type currently not supported
ja: 画像の種類はサポートされていません

en: Couldn’t allocate memory for color profile
ja: カラープロファイルで使用するメモリを確保できませんでした

en: Insufficient memory to open JPEG 2000 file
ja: JPEG 2000 のファイルをオープンするために必要なメモリが足りません

en: Couldn’t allocate memory to buffer image data
ja: 画像データを格納するためのメモリを確保できませんでした

en: Error interpreting JPEG image file (%s)
ja: JPEG 画像ファイル (%s) の解釈でエラー

en: Insufficient memory to load image, try exiting some applications to free memory
ja: 画像の読み込みに必要なメモリがありません。アプリケーションをいくつか終了してメモリを解放してください

en: Unsupported JPEG color space (%s)
ja: サポートしていない JPEG のカラー・スペースです (%s)

en: Couldn’t allocate memory for loading JPEG file
ja: JPEG 画像を読み込むためのメモリを確保できませんでした

en: Transformed JPEG has zero width or height.
ja: 変換した JPEG の幅または高さが 0 です。

en: JPEG x-dpi must be a value between 1 and 65535; value “%s” is not allowed.
ja: JPEG の "X DPI" は 1〜65535 の値にしてください。値“%s”は確保されません。

en: JPEG y-dpi must be a value between 1 and 65535; value “%s” is not allowed.
ja: JPEG の "Y DPI" は 1〜65535 の値にしてください。値“%s”は確保されません。

en: Color profile has invalid length “%u”.
ja: カラープロファイルの長さ“%u”が不正です。

en: Bits per channel of PNG image is invalid.
ja: PNG 画像のチャンネル毎のビット数が不正です。

en: Transformed PNG has zero width or height.
ja: 変換した PNG の幅または高さが 0 です。

en: Bits per channel of transformed PNG is not 8.
ja: 変換した PNG のチャンネル毎のビット数が 8 ではありません。

en: Transformed PNG not RGB or RGBA.
ja: 変換した PNG は RGB でも RGBA でもありません。

en: Transformed PNG has unsupported number of channels, must be 3 or 4.
ja: 変換した PNG のチャンネル数がサポートされているものではありません。3 または 4 にしてください。

en: Fatal error in PNG image file: %s
ja: PNG 画像ファイルに致命的なエラー: %s

en: Insufficient memory to load PNG file
ja: PNG 画像を読み込むために必要なメモリが足りません

en: Couldn’t allocate memory for loading PNG
ja: PNG を読み込むためのメモリを確保できませんでした

en: Insufficient memory to store a %lu by %lu image; try exiting some applications to reduce memory usage
ja: %lu x %lu の画像を保存するために必要なメモリが足りません。アプリケーションをいくつか終了してメモリの使用量を減らしてください

en: Fatal error reading PNG image file
ja: PNG 画像ファイルの読み込み中に致命的なエラー

en: Fatal error reading PNG image file: %s
ja: PNG 画像ファイルの読み込み中に致命的なエラー: %s

en: Keys for PNG text chunks must have at least 1 and at most 79 characters.
ja: PNG のテキスト・チャンクのキーは 1〜79 文字にしてください。

en: Keys for PNG text chunks must be ASCII characters.
ja: PNG のテキスト・チャンクのキーは ASCII 文字にしてください。

en: Color profile has invalid length %d.
ja: カラープロファイルの長さ %d が不正です。

en: PNG compression level must be a value between 0 and 9; value “%s” could not be parsed.
ja: PNG の圧縮レベルは 0〜9 の値にしてください。値“%s”を解析できませんでした。

en: PNG compression level must be a value between 0 and 9; value “%d” is not allowed.
ja: PNG の圧縮レベルは 0〜9 の値にしてください。値“%d”は範囲外です。

en: PNG x-dpi must be greater than zero; value “%s” is not allowed.
ja: PNG の "X DPI" は 0 より大きい値にしてください。値“%s”は確保されません。

en: PNG y-dpi must be greater than zero; value “%s” is not allowed.
ja: PNG の "Y DPI" は 0 より大きい値にしてください。値“%s”は確保されません。

en: Value for PNG text chunk %s cannot be converted to ISO-8859-1 encoding.
ja: PNG のテキスト・チャンク %s の値を ISO-8859-1 エンコーディングに変換できません。

en: PNM loader expected to find an integer, but didn’t
ja: PNM ローダーは整数を期待していたのですが、整数ではありませんでした

en: PNM file has an incorrect initial byte
ja: PNM ファイルの最初のバイトが正しくありません

en: PNM file is not in a recognized PNM subformat
ja: PNM ファイルが認識可能な PNM サブ形式ではありません

en: PNM file has an invalid width
ja: PNM ファイルの幅が不正です

en: PNM file has an image width of 0
ja: PNM ファイルの画像の幅が 0 です

en: PNM file has an invalid height
ja: PNM ファイルの高さが不正です

en: PNM file has an image height of 0
ja: PNM ファイルの画像の高さが 0 です

en: Maximum color value in PNM file is 0
ja: PNM ファイルの色の最大値が 0 です

en: Maximum color value in PNM file is too large
ja: PNM ファイルの色の最大値が大きすぎます

en: Raw PNM image type is invalid
ja: バイナリ形式の PNM 画像の種類が不正です

en: PNM image loader does not support this PNM subformat
ja: PNM 画像ローダーはこの PNM サブ形式をサポートしていません

en: Raw PNM formats require exactly one whitespace before sample data
ja: バイナリ形式の PNM 形式ではサンプルデータの前に空白文字が 1 つだけ必要です

en: Cannot allocate memory for loading PNM image
ja: PNM 画像を読み込むためのメモリを確保できません

en: Insufficient memory to load PNM context struct
ja: PNM コンテキスト構造を読み込むために必要なメモリが足りません

en: Unexpected end of PNM image data
ja: PNM 画像データが予期せずに終わっています

en: Insufficient memory to load PNM file
ja: PNM ファイルを読み込むために必要なメモリが足りません

en: Input file descriptor is NULL.
ja: 入力ファイルディスクリプターが NULL です。

en: Failed to read QTIF header
ja: QTIF ヘッダーの読み込みに失敗しました

en: QTIF atom size too large (%d byte) | QTIF atom size too large (%d bytes)
ja[0]: QTIF の atom のサイズが大きすぎます (%d バイト)

en: Failed to allocate %d byte for file read buffer | Failed to allocate %d bytes for file read buffer
ja[0]: ファイル読み込みバッファー用に %d バイトのメモリ確保に失敗しました

en: File error when reading QTIF atom: %s
ja: QTIF の atom の読み込み中にファイルエラー: %s

en: Failed to skip the next %d byte with seek(). | Failed to skip the next %d bytes with seek().
ja[0]: seek() を使って %d バイト読み飛ばそうとして失敗しました。

en: Failed to allocate QTIF context structure.
ja: QTIF コンテキスト構造体用のメモリ確保に失敗しました。

en: Failed to create GdkPixbufLoader object.
ja: GdkPixbufLoader オブジェクトの生成に失敗しました。

en: Failed to find an image data atom.
ja: 画像データ atom を見つけられませんでした。

en: Cannot allocate colormap
ja: カラーマップを確保できません

en: Cannot allocate new pixbuf
ja: 新しい pixbuf を確保できません

en: Unexpected bitdepth for colormap entries
ja: カラーマップのエントリの bitdepth が予期しないものです

en: Cannot allocate TGA header memory
ja: TGA ヘッダーのメモリを確保できません

en: TGA image has invalid dimensions
ja: TGA 画像の次元が不正です

en: TGA image type not supported
ja: TGA 画像はサポートしていません

en: Cannot allocate memory for TGA context struct
ja: TGA コンテキスト構造体用のメモリを確保できません

en: TGA image was truncated or incomplete.
ja: TGA 画像は切りつめられたか、不完全になっています。

en: Could not get image width (bad TIFF file)
ja: 画像の幅を取得できません (不正な TIFF ファイル)

en: Could not get image height (bad TIFF file)
ja: 画像の高さを取得できません (不正な TIFF ファイル)

en: Width or height of TIFF image is zero
ja: TIFF 画像の幅か高さが 0 です

en: Dimensions of TIFF image too large
ja: TIFF 画像の次元が大きすぎます

en: Insufficient memory to open TIFF file
ja: TIFF ファイルをオープンするために必要なメモリが足りません

en: Failed to load RGB data from TIFF file
ja: TIFF ファイルから RGB データの読み込みに失敗しました

en: Failed to open TIFF image
ja: TIFF 画像のオープンに失敗しました

en: Failed to load TIFF image
ja: TIFF 画像の読み込みに失敗しました

en: Failed to save TIFF image
ja: TIFF 画像の保存に失敗しました

en: TIFF compression doesn’t refer to a valid codec.
ja: TIFF 圧縮が適切なコーデックを参照していません。

en: Failed to write TIFF data
ja: TIFF データの書き込みに失敗しました

en: TIFF x-dpi must be greater than zero; value “%s” is not allowed.
ja: TIFF の "X DPI" は 0 より大きい値にしてください。値“%s”は確保されません。

en: TIFF y-dpi must be greater than zero; value “%s” is not allowed.
ja: TIFF の "Y DPI" は 0 より大きい値にしてください。値“%s”は確保されません。

en: Couldn’t write to TIFF file
ja: TIFF ファイルに書き込めませんでした

en: Invalid XBM file
ja: 不正な XBM 形式です

en: Insufficient memory to load XBM image file
ja: XBM 画像を読み込むために必要なメモリが足りません

en: Failed to write to temporary file when loading XBM image
ja: XBM 画像を読み込む際に一時ファイルへの書き込みに失敗しました

en: No XPM header found
ja: XPM ヘッダーが見つかりませんでした

en: Invalid XPM header
ja: 不正な XPM ヘッダーです

en: XPM file has image width <= 0
ja: XPM ファイルの画像の幅が 0 以下です

en: XPM file has image height <= 0
ja: XPM ファイルの画像の高さが 0 以下です

en: XPM has invalid number of chars per pixel
ja: XPM のピクセル当たりの文字数が不正です

en: XPM file has invalid number of colors
ja: XPM ファイルの色の数が不正です

en: Cannot allocate memory for loading XPM image
ja: XPM 画像を読み込むためのメモリを確保できません

en: Cannot read XPM colormap
ja: XPM のカラーマップを読み込めません

en: Failed to write to temporary file when loading XPM image
ja: XPM 画像を読み込む際に一時ファイルへの書き込みに失敗しました
