at-spi2-core master - en to pa translation catalogue (171 entries)

en: The application no longer exists
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਹੁਣ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Attempted synchronous call where prohibited
pa: ਸੈਕਰੋਨਾਈਸ ਕਾਲ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕੀਤੀ ਗਈ, ਜਿੱਥੇ ਪਾਬੰਦੀ ਹੈ

en: Selected Link
pa: ਚੁਣਿਆ ਲਿੰਕ

en: Specifies whether the AtkHyperlink object is selected
pa: ਦੱਸੋ ਕਿ AtkHyperlink ਆਬਜੈਕਟ ਚੁਣਿਆ ਜਾਵੇ

en: Number of Anchors
pa: ਅੰਕਰ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: The number of anchors associated with the AtkHyperlink object
pa: AtkHyperlink ਇਕਾਈ ਨਾਲ ਸੰਬੰਧਤ ਅੰਕਰਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: End index
pa: ਅੰਤ ਇੰਡੈਕਸ

en: The end index of the AtkHyperlink object
pa: AtkHyperlink ਇਕਾਈ ਦੇ ਇੰਡੈਕਸ ਦਾ ਅੰਤ

en: Start index
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਇੰਡੈਕਸ

en: The start index of the AtkHyperlink object
pa: AtkHyperlink ਇਕਾਈ ਦਾ ਇੰਡੈਕਸ ਸ਼ੁਰੂ

en: invalid
pa: ਅਢੁੱਕਵਾਂ

en: accelerator label
pa: ਐਕਸਰਲੇਸਟਰ ਲੇਬਲ

en: alert
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ

en: animation
pa: ਐਨੀਮੇਸ਼ਨ

en: arrow
pa: ਤੀਰ

en: calendar
pa: ਕੈਲੰਡਰ

en: canvas
pa: ਕੈਨਵਸ

en: check box
pa: ਚੈਕ-ਬਕਸਾ

en: check menu item
pa: ਚੈਕ ਮੇਨੂ ਆਈਟਮ

en: color chooser
pa: ਰੰਗ ਚੋਣਕਾਰ

en: column header
pa: ਕਾਲਮ ਹੈੱਡਰ

en: combo box
pa: ਕੰਬੋ ਬਾਕਸ

en: dateeditor
pa: ਮਿਤੀ-ਸੰਪਾਦਕ

en: desktop icon
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਆਈਕਾਨ

en: desktop frame
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਫਰੇਮ

en: dial
pa: ਡਾਇਲ

en: dialog
pa: ਡਾਈਲਾਗ

en: directory pane
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਬਾਹੀ

en: drawing area
pa: ਡਰਾਇੰਗ ਖੇਤਰ

en: file chooser
pa: ਫਾਇਲ ਚੋਣਕਾਰ

en: filler
pa: ਭਰਨ ਵਾਲਾ

note: I know it looks wrong but that is what Java returns
en: fontchooser
pa: ਫੋਂਟ ਚੋਣਕਾਰ

en: frame
pa: ਫਰੇਮ

en: glass pane
pa: ਗਲਾਸ ਬਾਹੀ

en: html container
pa: html ਬਕਸਾ

en: icon
pa: ਆਈਕਾਨ

en: image
pa: ਚਿੱਤਰ

en: internal frame
pa: ਅੰਦਰੂਨੀ ਫਰੇਮ

en: label
pa: ਲੇਬਲ

en: layered pane
pa: ਪਰਤਦਾਰ ਬਾਹੀ

en: list
pa: ਲਿਸਟ

en: list item
pa: ਲਿਸਟ ਆਈਟਮ

en: menu
pa: ਮੇਨੂ

en: menu bar
pa: ਮੇਨੂ ਬਾਹੀ

en: menu item
pa: ਮੇਨੂ ਆਈਟਮ

en: option pane
pa: ਚੋਣ ਬਾਹੀ

en: page tab
pa: ਪੇਜ਼ ਟੈਬ

en: page tab list
pa: ਪੇਜ਼ ਟੈਬ ਲਿਸਟ

en: panel
pa: ਪੈਨਲ

en: password text
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਟੈਕਸਟ

en: popup menu
pa: ਪੋਪਅੱਪ ਮੇਨੂ

en: progress bar
pa: ਤਰੱਕੀ ਪੱਟੀ

en: push button
pa: ਦਬਾਉ ਬਟਨ

en: radio button
pa: ਰੇਡੀਉ ਬਟਨ

en: radio menu item
pa: ਰੇਡੀਉ ਮੇਨੂ ਆਈਟਮ

en: root pane
pa: ਰੂਟ (root) ਬਾਹੀ

en: row header
pa: ਕਤਾਰ ਹੈੱਡਰ

en: scroll bar
pa: ਸਕ੍ਰੋਲ ਪੱਟੀ

en: scroll pane
pa: ਸਕ੍ਰੋਲ ਬਾਹੀ

en: separator
pa: ਵੱਖਰੇਵਾਂ

en: slider
pa: ਸਲਾਈਡਰ

en: split pane
pa: ਵੱਖ ਬਾਹੀ

en: spin button
pa: ਘੁੰਮਾਉ ਬਟਨ

en: statusbar
pa: ਹਾਲਤ-ਪੱਟੀ

en: table
pa: ਟੇਬਲ

en: table cell
pa: ਟੇਬਲ ਸੈੱਲ

en: table column header
pa: ਟੇਬਲ ਕਾਲਮ ਹੈੱਡਰ

en: table row header
pa: ਟੇਬਲ ਕਤਾਰ ਹੈੱਡਰ

en: tear off menu item
pa: ਵੱਖ ਹੋਣ ਵਾਲੀ ਮੇਨੂ ਇਕਾਈ

en: terminal
pa: ਟਰਮੀਨਲ

en: text
pa: ਟੈਕਸਟ

en: toggle button
pa: ਤਬਦੀਲ ਬਟਨ

en: tool bar
pa: ਟੂਲ ਬਾਰ

en: tool tip
pa: ਟੂਲ ਟਿੱਪ

en: tree
pa: ਲੜੀ

en: tree table
pa: ਲੜੀ ਟੇਬਲ

en: unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: viewport
pa: ਵਿਊਪੋਰਟ

en: window
pa: ਵਿੰਡੋ

en: header
pa: ਹੈੱਡਰ

en: footer
pa: ਫੁੱਟਰ

en: paragraph
pa: ਪੈਰ੍ਹਾ

en: ruler
pa: ਰੂਲਰ

en: application
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ

en: autocomplete
pa: ਸਵੈ-ਪੂਰਨ

en: edit bar
pa: ਸੋਧ ਪੱਟੀ

en: embedded component
pa: ਇੰਬੈੱਡ ਭਾਗ

en: entry
pa: ਐਂਟਰੀ

en: chart
pa: ਚਾਰਟ

en: caption
pa: ਸੁਰਖੀ

en: document frame
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਫਰੇਮ

en: heading
pa: ਹੈੱਡਿੰਗ

en: page
pa: ਪੇਜ਼

en: section
pa: ਸੈਕਸ਼ਨ

en: redundant object
pa: ਦੂਹਰਾ ਆਬਜੈਕਟ

en: form
pa: ਫਾਰਮ

en: link
pa: ਲਿੰਕ

en: input method window
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ ਵਿੰਡੋ

en: table row
pa: ਟੇਬਲ ਕਤਾਰ

en: tree item
pa: ਲੜੀ ਆਈਟਮ

en: document spreadsheet
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਸਪਰੈਡਸ਼ੀਟ

en: document presentation
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਪਰਿਜੈਂਟੇਸ਼ਨ

en: document text
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਟੈਕਸਟ

en: document web
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਵੈੱਬ

en: document email
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਈਮੇਲ

en: comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ

en: list box
pa: ਲਿਸਟ ਬਾਕਸ

en: grouping
pa: ਗਰੁੱਪਿੰਗ

en: image map
pa: ਚਿੱਤਰ ਮੈਪ

en: notification
pa: ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ

en: info bar
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ ਬਾਹੀ

en: level bar
pa: ਲੈਵਲ ਪੱਟੀ

en: title bar
pa: ਟਾਈਟਲ ਪੱਟੀ

en: block quote
pa: ਬਲਾਕ ਕੋਟ

en: audio
pa: ਆਡੀਓ

en: video
pa: ਵਿਡੀਓ

en: definition
pa: ਪਰਿਭਾਸ਼ਾ

en: article
pa: ਲੇਖ

en: landmark
pa: ਲੈਂਡਮਾਰਕ

en: log
pa: ਲਾਗ

en: marquee
pa: ਸ਼ਾਮਿਆਨਾ

en: math
pa: ਗਣਿਤ

en: rating
pa: ਰੇਟਿੰਗ

en: timer
pa: ਟਾਈਮਰ

en: description list
pa: ਵੇਰਵਾ ਸੂਚੀ

en: description term
pa: ਵੇਰਵ ਸ਼ਬਦ

en: description value
pa: ਵੇਰਵਾ ਮੁੱਲ

en: Accessible Name
pa: ਪਹੁੰਚ ਨਾਂ

en: Object instance’s name formatted for assistive technology access
pa: ਸਹਾਇਕ ਤਕਨੀਕ ਪਹੁੰਚ ਲਈ ਮੌਜੂਦਾ ਆਬਜੈਕਟ ਦਾ ਫਾਰਮੈਟ ਨਾਂ

en: Accessible Description
pa: ਪਹੁੰਚਯੋਗ ਵੇਰਵਾ

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
pa: ਸਹਾਇਕ ਤਕਨੀਕ ਲਈ ਆਬਜੈਕਟ ਦਾ ਵੇਰਵਾ ਫਾਰਮੈਟ ਕੀਤਾ

en: Accessible Parent
pa: ਪਹੁੰਚਯੋਗ ਮੋਢੀ

en: Parent of the current accessible as returned by atk_object_get_parent()
pa: atk_object_get_parent() ਵਲੋਂ ਮੌਜੂਦਾ ਪਹੁੰਚਯੋਗ ਦੇ ਪੇਰੈਂਟ

en: Accessible Value
pa: ਪਹੁੰਚਯੋਗ ਮੁੱਲ

en: Is used to notify that the value has changed
pa: ਸੂਚਨਾ ਦੇਣ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ ਕਿ ਮੁੱਲ ਤਬਦੀਲ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ

en: Accessible Role
pa: ਪਹੁੰਚਯੋਗ ਰੋਲ

en: The accessible role of this object
pa: ਇਸ ਇਕਾਈ ਦਾ ਪਹੁੰਚਯੋਗ ਰੋਲ

en: Accessible Layer
pa: ਪਹੁੰਚਯੋਗ ਲੇਅਰ

en: The accessible layer of this object
pa: ਇਸ ਆਬਜੈਕਟ ਦਾ ਪਹੁੰਚਯੋਗ ਲੇਅਰ

en: Accessible MDI Value
pa: ਪਹੁੰਚਯੋਗ MDI ਮੁੱਲ

en: The accessible MDI value of this object
pa: ਇਸ ਆਬਜੈਕਟ ਦਾ ਪਹੁੰਚਯੋਗ MDI

en: Accessible Table Caption
pa: ਪਹੁੰਚਯੋਗ ਟੇਬਲ ਸੁਰਖੀ

en: Is used to notify that the table caption has changed; this property should not be used. accessible-table-caption-object should be used instead
pa: ਸੂਚਨਾ ਦੇਣ ਲਈ ਵਰਤੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ ਕਿ ਟੇਬਲ ਸੁਰਖੀ ਬਦਲ ਗਈ।ਇਹ ਵਿਸ਼ੇਸਤਾ ਵਰਤੀ ਨਹੀ ਜਾਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ। ਇਸ ਦੀ ਬਜਾਏ ਪਹੁੰਚ-ਟੇਬਲ-ਸੁਰਖੀ-ਇਕਾਈ ਇਸਤੇਮਾਲ ਕਰੋ।

en: Accessible Table Column Header
pa: ਪਹੁੰਚਯੋਗ ਟੇਬਲ ਕਾਲਮ ਹੈੱਡਰ

en: Is used to notify that the table column header has changed
pa: ਸੂਚਨਾ ਦੇਣ ਲਈ ਵਰਤਣਾ ਹੈ ਕਿ ਟੇਬਲ ਕਾਲਮ ਹੈੱਡਰ ਤਬਦੀਲ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ

en: Accessible Table Column Description
pa: ਪਹੁੰਚਯੋਗ ਟੇਬਲ ਕਾਲਮ ਵੇਰਵਾ

en: Is used to notify that the table column description has changed
pa: ਇਹ ਸੂਚਨਾ ਦੇਣ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ ਕਿ ਟੇਬਲ ਕਾਲਮ ਵੇਰਵਾ ਤਬਦੀਲ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ

en: Accessible Table Row Header
pa: ਪਹੁੰਚਯੋਗ ਟੇਬਲ ਕਤਾਰ ਹੈੱਡਰ

en: Is used to notify that the table row header has changed
pa: ਇਹ ਸੂਚਨਾ ਦੇਣ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ ਕਿ ਟੇਬਲ ਕਤਾਰ ਹੈੱਡਰ ਤਬਦੀਲ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ

en: Accessible Table Row Description
pa: ਪਹੁੰਚਯੋਗ ਟੇਬਲ ਕਤਾਰ ਵੇਰਵਾ

en: Is used to notify that the table row description has changed
pa: ਇਹ ਸੂਚਨਾ ਦੇਣ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ ਕਿ ਟੇਬਲ ਕਤਾਰ ਵੇਰਵਾ ਤਬਦੀਲ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ

en: Accessible Table Summary
pa: ਪਹੁੰਚਯੋਗ ਟੇਬਲ ਸੰਖੇਪ

en: Is used to notify that the table summary has changed
pa: ਇਹ ਸੂਚਨਾ ਦੇਣ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ ਕਿ ਟੇਬਲ ਸੰਖੇਪ ਤਬਦੀਲ ਹੋ ਗਈ ਹੈ

en: Accessible Table Caption Object
pa: ਪਹੁੰਚਯੋਗ ਟੇਬਲ ਨਾਂ ਇਕਾਈ

en: Is used to notify that the table caption has changed
pa: ਇਹ ਸੂਚਨਾ ਦੇਣ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ ਕਿ ਟੇਬਲ ਨਾਂ ਤਬਦੀਲ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ

en: Number of Accessible Hypertext Links
pa: ਪਹੁੰਚਯੋਗ ਹਾਈਪ੍ਰਟੈਕਸਟ ਲਿੰਕਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: The number of links which the current AtkHypertext has
pa: ਮੌਜੂਦਾ AtkHypertext ਵਿੱਚ ਲਿੰਕਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very weak
pa: ਬਹੁਤ ਹਲਕਾ

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: weak
pa: ਹਲਕਾ

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: acceptable
pa: ਮਨਜ਼ੂਰਯੋਗ

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: strong
pa: ਮਜ਼ਬੂਤ

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a password-strength meter. Note that what such a * widget presents is controlled by application developers. Thus * assistive technologies such as screen readers are expected to * present this string alone or as a token
en: very strong
pa: ਬਹੁਤ ਮਜ਼ਬੂਤ

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very low
pa: ਬਹੁਤ ਘੱਟ

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: medium
pa: ਮੱਧਮ

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: high
pa: ਵੱਧ

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a volume slider. Note that what such a widget * presents (e.g. temperature, volume, price) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to present this st
en: very high
pa: ਬਹੁਤ ਵੱਧ

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very bad
pa: ਬਹੁਤ ਖ਼ਰਾਬ

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: bad
pa: ਖਰਾਬ

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: good
pa: ਚੰਗਾ

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: very good
pa: ਬਹੁਤ ਚੰਗਾ

note: Translators: This string describes a range within value-related * widgets such as a hard drive usage. Note that what such a widget * presents (e.g. hard drive usage, network traffic) is controlled by * application developers. Thus assistive technologies such as screen * readers are expected to prese
en: best
pa: ਸਭ ਤੋਂ ਵਧੀਆ
